Paradajky sú uznávané ako najzdravšie na svete. Pomáhajú srdcu a chránia pred rakovinou

Last Updated: 25. novembra 2024Tags: ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Sú široko dostupné, chutné, zdravé a v kuchyni sa dá využiť na mnoho spôsobov – od chlebíčkov cez lahodné šaláty až po polievky. Paradajky sú zdrojom mnohých vitamínov a živín.

Navyše sa dajú pestovať nielen v skleníku, ale aj v kvetináčoch na balkóne. Podľa najnovších štúdií má dokonca nadpriemerné zdraviu prospešné hodnoty.

Na pultoch obchodov nájdete paradajky vo viacerých odrodách. Medzi najobľúbenejšie patria takzvané byvolie srdcia, ktoré sa vyznačujú veľkou veľkosťou a viditeľným ryhovaním na povrchu. Dostať sa dajú aj malinové, slivkové, datľové a cherry paradajky.

Sú paradajky ovocie alebo zelenina?

Podľa poľskej klasifikácie tovarov a služieb sú paradajky zelenina . Podľa botanikov ide o ovocie, pretože paradajka je viacsemenná, dužinatá bobuľa .

Paradajky sa však pre nízky obsah cukru nepodávajú ako príloha k dezertu, ale pri príprave večere, šalátu, alebo naložené na sendvič , posypané soľou a korením.

Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) sú paradajky uznávané ako najzdravšie ovocie na svete. Aké má vlastnosti?

Vitamíny a minerály nachádzajúce sa v paradajkách

Paradajky obsahujú predovšetkým vitamín C , ktorý posilňuje obranyschopnosť organizmu a urýchľuje hojenie rán. Okrem toho:

  • Vitamíny skupiny B majú pozitívny vplyv na nervový systém,
  • vitamín K zabraňuje tvorbe krvných zrazenín,
  • niacín reguluje metabolizmus cukru v krvi.

Jedenie jednej veľkej paradajky poskytuje 25 percent dennej potreby vitamínu E , ktorý chráni pred poškodením buniek a oxidačným stresom a zabraňuje hemolýze červených krviniek. Paradajky obsahujú aj lykopén , chemickú zlúčeninu patriacu do skupiny karoténov, ktorá bojuje proti voľným radikálom zodpovedným za zhoršenie vzhľadu pokožky.

Výskum ukazuje, že spracované paradajky sú lepším zdrojom lykopénu ako čerstvá zelenina vďaka tepelnej úprave a pridania nízkeho obsahu tuku . Lykopén sa účinnejšie uvoľňuje zo štruktúry paradajok a tiež sa ľahšie vstrebáva v gastrointestinálnom trakte.

Lykopén má potenciálne protirakovinové účinky. Denná konzumácia paradajok a paradajkových produktov môže znížiť riziko leukémie, rakoviny krčka maternice alebo prostaty.

Zaraďuje sa aj medzi takzvané preventívne faktory kardiovaskulárnych chorôb . Paradajky pomáhajú znižovať riziko:

  • Na aterosklerózu,
  • ischemická choroba srdca,
  • srdcový infarkt

Paradajky nie sú len v strave, ale aj v kozmetike.

Paradajkový extrakt sa čoraz viac používa v kozmeteológii. Veľmi obľúbený je olej zo semien paradajok , ktorý pri aplikácii na pokožku pôsobí antioxidačne, vyživuje pokožku a odďaľuje proces starnutia. Obsahuje tiež prírodný UV filter , ktorý chráni pokožku pred škodlivými slnečnými lúčmi.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!

Toto vás bude zaujímať