Túto zeleninu môžete zasiať v novembri. Budete zbierať úrodu rýchlejšie ako ostatní

Last Updated: 17. novembra 2024By Tags: , ,

Koncom novembra záhradkári často odkladajú náradie, no práve vtedy môžete získať výhodu. Výsadba správnej zeleniny v chladnej pôde im dáva skorý štart a silnejšie korene.

Zatiaľ čo iní ešte len začínajú s jarnými prácami, vy sa už môžete tešiť z prvej úrody. Zistite, ktorá zelenina sa v novembri oplatí zasiať.

Prečo by ste mali zasiať zimnú zeleninu v novembri?

November je ideálnym obdobím na výsev zimnej zeleniny, ktorá vďaka zimnej výchove v pôde vyklíči oveľa rýchlejšie, len čo prídu prvé teplejšie dni. Mrkva, petržlen a kôpor veľmi dobre odolávajú zimným mrazom a vďaka procesu prirodzenej stratifikácie – t.j. premene semien pri nízkych teplotách – sú pripravené na pestovanie už skoro na jar. Počas tohto procesu dochádza v semene k biochemickým zmenám – pri nízkej teplote sa brzdí vývoj embryí a súčasne sa aktivujú enzýmy spomaľujúce klíčenie, ktoré rozkladajú látky spomaľujúce klíčenie.

Takto semeno počas zimy „odpočíva“, kým sa na jar pripravuje na intenzívny rast. Pri zvýšení teploty sa zrýchlia metabolické procesy a semienko okamžite zareaguje tým, že začne klíčiť . To znamená, že už koncom apríla alebo začiatkom mája si môžete vychutnať mladú mrkvu, aromatický petržlen alebo čerstvý kôpor bez toho, aby ste ich predtým museli vysiať do skleníka alebo plastového tunela.

Akú zeleninu treba zasiať pred zimou?

Nie všetky rastliny sú vhodné na novembrový výsev, no sú niektoré druhy, ktoré veľmi dobre znášajú zimné podmienky a na jar sa rýchlo rozbehnú. Tu je najčastejšie vyberaná zimná zelenina:

  • Zimná sejba umožňuje väčšie a skoršie úrody;
  • koreňová a listová petržlenová vňať – jej semená potrebujú na klíčenie chladné počasie, takže jesenný výsev zabezpečuje lepší rast na jar;
  • kôpor – jeho semená dobre prežijú zimu v pôde a začnú bujne rásť, keď sa objavia prvé slnečné lúče.

Ako pripraviť pôdu na neskorú sejbu?

Pre úspešnú zimnú sejbu je dôležitá správna príprava pôdy. Pôda musí byť dobre prekyprená a očistená od rastlinných zvyškov, aby semená bez problémov prežili zimu . Vhodné je tiež rozsypať kompost, ktorý obohatí pôdu o základné živiny a podporí jarný vývin rastlín.

Na jeseň treba semená zasiať o 1-2 cm hlbšie ako pri jarnom výseve. Takto budú lepšie chránené pred extrémnymi poveternostnými vplyvmi, akými sú mráz a silný vietor , ktorý ich môže poškodiť alebo vyhodiť zo zeme. V hlbších vrstvách pôdy je teplota stabilnejšia a semená sú lepšie chránené pred povrchovými mrazmi.

Pri mimoriadne tuhých mrazoch treba výsevnú plochu prikryť. Aplikáciou mulča vo forme suchej slamy , lístia alebo stromovej kôry chráni semená pred náhlymi výkyvmi teplôt a vysychaním pôdy . Ak sa pôda cez deň zohreje a v noci prudko ochladí, semená môžu byť vystavené tepelnému stresu. Mulč znižuje tieto zmeny, pretože vytvára stabilnejšie prostredie Zelenina zasiata, ako je mrkva, petržlen a kôpor, bude klíčiť skôr rovnomerne a skoro.

Aké sú výhody zimného výsevu?

Výhodou ozimnej sejby je nielen skorší začiatok vegetácie, ale aj odolnosť rastlín voči väčším chorobám a lepšia kondícia úrody. Rastliny zimujúce v zemi silnejú, takže na jar rastú rýchlejšie a intenzívnejšie ako v prípade jarnej sejby. Zimné rastliny sú navyše zvyčajne bohatšie a chutnejšie, čo ocenia najmä milovníci zdravej kuchyne založenej na vlastnej čerstvej produkcii.

Rastliny kvitnúce skoro na jar čerpajú vodu z topenia snehu po zime, čím znižujú potrebu dodatočného zalievania. To je dôležité najmä vtedy, keď je v lete a na jar menej zrážok.

Leave A Comment