Pridajte do čaju namiesto citrónu. Chráni pečeň, podporuje srdce a bojuje proti baktériám
Zdieľať článok na socialných sieťach
Ak nás každý deň nesprevádza káva, čaj určite áno. Radi si dáme plátok citróna do hrnčeka s horúcim čajom a občas trochu domáceho malinového sirupu.
Tiež niekedy, zvyčajne na raňajky, pijeme čaj s mliekom. A to väčšine ľudí stačí. Občas sa však oplatí skombinovať čaj s niečím úplne iným, a to ako pre chuť, tak aj pre vlastnosti nápoja. Čo by sme mali pridať do čierneho čaju, aby bol nápoj užitočný a chutný? Pozrite si to!
Med
Med otvára zoznam užitočných čajových prísad. Čaj je sladší (niektorí si nevedia svoj čaj predstaviť bez lyžičky cukru a med je pre nich oveľa lepším doplnkom z kategórie sladkých) a kalorickejší (lyžička medu pridaná do čaju zodpovedá cca 30 kcal), ale získava ďalšie vlastnosti.
- Pamätajte, že med je prírodné antibiotikum. Obsahuje cenné bioaktívne zložky, ktoré ničia baktérie a plesne . Je zdrojom antioxidantov , čím prispieva k boju proti voľným radikálom a obnove tkanív. Pôsobí protizápalovo a upokojujúco, priaznivo pôsobí na sliznice a pomáha bojovať proti kašľu. Pravidelná konzumácia medu pomáha zlepšovať kardiovaskulárne zdravie (znižuje krvný tlak a pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi). Priaznivo pôsobí aj na tráviaci systém, napomáha tráveniu a chráni pečeň.
- Bolo dokázané, že pridanie medu ovplyvňuje antioxidačné vlastnosti záparov čierneho čaju.
- „Pridanie desiatich percent medu (pohánkového aj viackvetého) výrazne zvýšilo obsah polyfenolov a spôsobilo zvýšenie schopnosti odbúravať voľné radikály, zatiaľ čo päť percent medu znížilo antioxidačnú aktivitu,“ píše sa v štúdii. poznamenali v štúdii.
- Pridávanie medu do čierneho čaju je obľúbené najmä počas jesenného a zimného obdobia, ktoré sa vyznačuje zvýšenou náchylnosťou na infekcie a choroby. Teplý čaj s medom upokojuje a upokojuje nervy, takže ľahšie zaspíte. Med je dôležité pridávať až po vychladnutí čaju , pretože čím vyššia je teplota, tým menej vlastností med zanechá. Teploty nad 40 stupňov Celzia mu neprospievajú. Je tiež potrebné mať na pamäti, že samotný med sa neodporúča pre každého.
Zázvor
Zázvor, po stáročia cenený pre svoju chuť a mnohé zdravotné benefity, bude tiež cenným doplnkom vášho čaju. Pripisujú sa mu protirakovinové, antioxidačné, antimikrobiálne, protizápalové a protialergické účinky.
- Ukázalo sa, že zázvor výrazne znižuje hladinu triglyceridov a LDL cholesterolu a zároveň zvyšuje hladinu HDL cholesterolu. Tiež sa predpokladá, že má antidiabetické vlastnosti – pomáha normalizovať hladinu cukru v krvi, ako aj znižuje rôzne rizikové faktory srdcových ochorení u ľudí s cukrovkou 2. typu. Má tlmiace a hrejivé vlastnosti a je dobrý pri žalúdočných ťažkostiach.
- Štúdie ukazujú, že zázvor a čaj sa kombinujú, aby posilnili svoje antioxidačné vlastnosti.
- Čaj vyrobený so zázvorom je skvelou alternatívou k tradičnému záparu. Zázvor obohacuje chuť čierneho čaju (dodáva mu jemne korenistú chuť a vôňu) a hlavne zvyšuje účinok čajov. Teplý čaj ochutený zázvorom môže pomôcť predchádzať chorobám alebo zmierniť ich príznaky. Med možno kombinovať aj so zázvorom.
Dule
Čo sa týka obľúbenosti, dule prehráva boj s citrónom, no určite sa oplatí pridať, aby sa zlepšila chuť čaju a dodali mu ďalšie vlastnosti.
- Dula je zdrojom biologicky aktívnych látok. Je bohatým zdrojom polyfenolových zlúčenín , vrátane prokyanidínových polymérov, hydroxyškoricových kyselín a flavonolov. Tieto zlúčeniny majú antioxidačné, kardioprotektívne a protizápalové účinky . Najviac sa ich nachádza v šupke, preto by ste mali použiť celé ovocie (aj keď napríklad pri zaváraní môže byť šupka nepríjemná). Z minerálov stojí za zmienku vysoký obsah draslíka.
- Zložky dule okrem iného pomáhajú znižovať krvný tlak, kontrolovať hladinu cukru v krvi a znižovať zlý cholesterol. Okrem toho má kdoula antibakteriálne a antialergické vlastnosti.
- Na výrobu čajových štiav sa najčastejšie používajú plody puškvorca obyčajného, takéto šťavy sa však zvyčajne vyznačujú vysokým obsahom cukru. Málokto vie, že dulu možno použiť aj ako citrón – stačí nakrájať malý kúsok ovocia a pridať ho do nápoja (dužina je kyslá, takže je to perfektný zdravý doplnok). Niektorí posypú kúsok dule cukrom, odložia na 15 minút, aby pustili šťavu, a až potom pridávajú do čaju. Do nápoja možno pridať napríklad aj sušené plody dule.
Klinčeky, škorica, kurkuma, kardamón či nové korenie.
Pri čiernom čaji, rovnako ako pri káve, dobre fungujú koreniny. Aké korenie by sme mali pridať do čaju? Napríklad klinčeky, škorica, kurkuma či kardamón. V kombinácii s čajom vytvárajú silné odvary, ktoré majú okrem iného antibakteriálne a antivírusové účinky.
Korenie uvedené vyššie funguje takto:
- Klinčeky – za svoju charakteristickú vôňu vďačia eugenolu a eugenylacetátu. Eugenol má antibakteriálne, protiplesňové, antioxidačné a protirakovinové účinky. Má tiež lokálny anestetický a antiseptický účinok. Klinčeky priaznivo pôsobia na tráviace procesy, zabezpečujú lepšiu funkciu pečene, pomáhajú vyrovnávať hladinu cukru v krvi. Keď sa pridáva do čaju alebo iných zahrievacích odvarov, zmierňuje bolesti hrdla, kašeľ a uvoľňuje upchatý nos pri prechladnutí;
- škorica – má antioxidačné, protizápalové, antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti. Priaznivo pôsobí na rôzne kardiometabolické rizikové faktory. Zlúčeniny v škorici môžu regulovať hladinu cukru a lipidov v krvi a zlepšiť citlivosť na inzulín. Škorica tiež priaznivo pôsobí na tráviace procesy. Do čaju môžete pridať štipku mletej škorice alebo uvariť pomocou škorice;
- Kurkuma – protizápalové, antibakteriálne, antivírusové, protirakovinové a neuroprotektívne. Napomáha tráveniu, podporuje regeneráciu pečene, urýchľuje metabolizmus a pôsobí proti bolesti. Môže byť užitočný v boji proti hypercholesterolémii;
- kardamón – dodáva čaju jedinečnú chuť a vôňu. Esenciálne oleje v kardamóne sú antivírusové, antibakteriálne a protiplesňové. Toto korenie je antidiabetikum a znižuje krvný tlak.
- Pikantný čaj sa často konzumuje na jeseň av zime.
Brusnica
Sušené brusnice sú skvelým doplnkom čierneho čaju. Pridajte asi lyžičku ovocia na pohár. Najlepšie je vybrať sušené brusnice bez cukru. Čučoriedky možno do nápoja pridať aj vo forme prášku alebo šťavy – v tomto prípade bez pridaného cukru. Niektorí si vyberajú čerstvé alebo mrazené čučoriedky spolu s vetvičkou rozmarínu a škorice.
Čím sú čučoriedky také prospešné? Priaznivo pôsobí na močové cesty a znižuje riziko infekcií močových ciest. Konzumácia brusníc – čerstvých, sušených alebo konzervovaných – znižuje hodnotu pH moču, čo brzdí rast baktérií. Čučoriedky majú antibakteriálne a protirakovinové vlastnosti, sú dobré pre zdravie očí, pomáhajú znižovať krvný tlak a regulujú hladinu cholesterolu. Brusnicové polyfenoly priaznivo pôsobia aj na tráviaci systém.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Prečítajte si tiež
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!