Moje sadenice paradajok majú silné stonky a korene. Starostlivosť, výživa a prírodné hnojivo pre bohatú úrodu

Zdieľať článok na socialných sieťach

Jar je v plnom prúde a pre mnohých záhradkárov to znamená jediné – čas na pestovanie sadeníc! Paradajky patria medzi najobľúbenejšie plodiny a niet divu, že im venujeme zvýšenú pozornosť.

Ak chcete dopestovať silné, odolné a bohaté rastliny, ktoré vám v lete prinesú chutnú úrodu, základom je správna starostlivosť už od prvých dní.

Prečo sadenice paradajok pestovať doma?

Pestovanie sadeníc paradajok doma vám dáva náskok – rastliny sú silnejšie, zvyknuté na podmienky a pripravené lepšie znášať vonkajšie vplyvy. Navyše, máte úplnú kontrolu nad výživou, svetlom aj vlhkosťou.

Výsadba semien do črepníkov je jednoduchá, no ďalšia starostlivosť vyžaduje dôslednosť. V každej fáze vývoja potrebujú paradajky iné podmienky – svetlo, zálievku, teplotu aj výživu.

Základné fázy starostlivosti o sadenice

  1. Po výseve – Nádoby prikryte fóliou, aby ste udržali teplotu a vlhkosť. Po objavení výhonkov odstráňte fóliu a umiestnite rastlinky na svetlé miesto s teplotou 16–20 °C.
  2. Zálievka a svetlo – Pôda musí byť mierne vlhká, nikdy nie premokrená. Nedostatok vody zastavuje rast, premokrenie vedie k hnilobe. Paradajky potrebujú veľa svetla – pri nedostatku používajte LED prisvetľovanie.
  3. Pikírovanie (presádzanie) – Približne po 4 týždňoch, keď sa objavia prvé pravé listy, vyberte najsilnejšie sadenice a presaďte ich do väčších nádob. To podporí vývoj koreňov a celkovej vitality.
  4. Otužovanie – 7–10 dní pred výsadbou na záhradu začnite s otužovaním. Postupne ich vystavujte vonkajšiemu vzduchu – najskôr hodinku denne, potom stále dlhšie. Pred presadením by už mali byť zvyknuté na vonkajšie podmienky.

Prírodné hnojivo pre silné sadenice paradajok

Ak chcete, aby vaše paradajky rástli zdravo, vyžadujú výživné hnojivo. Skvelou voľbou je prírodná zmes z cibuľových šupiek, droždia a cukru – jednoduchá na prípravu, výživná a zároveň pôsobí ako prevencia pred chorobami.

Ingrediencie:

  • 50 g cibuľových šupiek
  • 1 liter horúcej (nie vriacej) vody
  • 1 ČL sušeného droždia
  • 1 ČL cukru

Postup:

  1. Cibuľové šupky zalejte horúcou vodou a nechajte lúhovať 12–24 hodín na teplom mieste.
  2. Sceďte, pridajte droždie a cukor, premiešajte.
  3. Nechajte postáť ďalšie 2 hodiny.
  4. Zrieďte s vodou v pomere 1:4 (1 diel hnojiva, 4 diely vody) a použite na zálievku.

Toto hnojivo je bohaté na vitamíny skupiny B, horčík, draslík a fosfor. Navyše, cibuľové šupky majú prirodzené antifungálne vlastnosti, ktoré chránia rastliny pred plesňami.

Kedy presadiť paradajky do záhrady?

Najlepší čas na výsadbu do pôdy je druhá polovica mája, keď už nehrozia mrazy a počasie je stabilne teplé. Dovtedy by mali mať sadenice aspoň 6–7 pravých listov a pevnú stonku. Ak ich vysadíte priskoro, môžu byť oslabené alebo poškodené chladom.

Záver

Pestovanie paradajok je radosť, ak im doprajete správnu starostlivosť od začiatku. Prírodné hnojivo, vhodné svetlo, mierna zálievka a postupné otužovanie vám zabezpečia silné rastliny, ktoré sa vám odvďačia bohatou úrodou.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!