Vytiahnuté sadenice? Vďaka tomuto babkinmu postupu sa z nich stane silná úroda

Publikované: 15. apríla 2025Značky: , , , ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

S príchodom jari ožíva nielen príroda, ale aj záhradkárske srdcia. Práve koniec zimy a začiatok jari sú tým magickým časom, keď sa začína nová sezóna – a spolu s ňou aj výsev paradajok a paprík. Tento moment je pre mnohých záhradkárov malý sviatok, ktorý odštartuje celé obdobie radosti, práce a očakávania bohatej úrody.

Získať silné sadenice je umenie, záhradkári už roky zdokonaľujú svoje pestovateľské techniky, skúšajú rôzne hnojivá, vykurovacie rohože, osvetľovacie lampy, zeminy a hnojivá.

Možno si niektorí skúsení záhradníci povedia, že sa nič nové nedozvedeli, ale s istotou viem, že tieto informácie budú užitočné pre začínajúcich záhradníkov!

Mnoho záhradkárov má pri pestovaní veľmi slabé denné svetlo a žiadne svietenie z lámp. Potom niet divu, že sa sadenice naťahujú k slnku.

A ak je výsadba zahustená, potom sa rastliny takmer určite natiahnu do výšky. Sadenice vyzerajú v tomto prípade hrozne, tenké bledé nôžky, na ktorých paradajky stoja, si jednoznačne vyžadujú kvalitný zásah.

Transplantáciou sa táto chyba dá ľahko napraviť, no málokto vie ako.

Na tento účel nie je vôbec potrebné brať podlhovasté nádoby, existuje jeden jedinečný spôsob, ktorý ma naučila moja stará mama.

Pred presadením priesady 2-3 dni nepolievame, aby trochu zvädli a pôda preschla. Potom stonky nebudú také krehké.

Stanú sa mäkkými a poddajnými. Potom natiahnuté sadenice opatrne vyberieme zo zeme, stonku zvinieme do špirály a rastlinku zasadíme hneď pri prvých lístkoch.

Týmto spôsobom zredukujeme dĺžku stonky a vytvoríme ďalší priestor pre rast nových koreňov.

Začnú rásť zo stonky a rastlina bude stále silnejšia. Mimochodom, niektorí záhradníci sadia paradajky ihneď do hlbokých nádob a ako rastú, jednoducho pridávajú viac pôdy.

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!