Nie všetci Slováci si pamätajú tento STROM z babičiny záhrady: Jeho hodnota sa nedá ani vyčísliť!

Last Updated: 9. decembra 2024Tags: ,

Zdieľať článok na socialných sieťach

Nie všetci Slováci si pamätajú tento STROM z babičiny záhrady: Jeho hodnota sa nedá ani vyčísliť!

Moruše biela, čierna a červená sa u nás pestujú po stáročia a ich využitie je naozaj všestranné.

Plody, ktoré liečia a chutia

Plody moruše sú často prirovnávané k malinám, vďaka čomu získala prezývku „stromová malina“. Sú plné vitamínov, ako je vitamín C, B, K, A, E , a minerálov, ako sú draslík, horčík alebo železo. Okrem toho obsahujú organické kyseliny, ktoré podporujú trávenie a celkovú regeneráciu organizmu. Moruša sa využíva na prípravu sirupov, džemov, ovocných vín i sladidiel.

Čierna moruša: Liečivá pomoc pri infekciách

Plody čiernej moruše sú známe svojimi antibakteriálnymi a protizápalovými účinkami . Pomáhajú pri infekciách močových ciest, ochoreniach dýchacích ciest a zápaloch krku.

Šťava z plodov zmierňuje kašeľ a hojí afty, zatiaľ čo nezrelé plody zastavujú hnačku a prezreté naopak pomáhajú pri zápche. Čierna moruša sa tiež využíva pri liečbe epilepsie, nespavosti a depresií.

Biela moruša: Tajomstvo krásnej pleti

Biela moruša si našla svoje miesto najmä v kozmetike. Obsahuje látky, ktoré zosvetľujú pleť a redukujú pigmentové škvrny , vďaka čomu je často súčasťou krémov a toník. Pomáha tiež pri artritíde, slabosti tela alebo nervovej labilite. Jej listy sa používajú na prípravu čajov, ktoré podporujú detoxikáciu tela a môžu pomôcť diabetikom regulovať hladinu cukru v krvi.

Listy a kôra: Univerzálny prírodný liek

Listy moruše sú výborné na prípravu čajov, ktoré pomáhajú pri cukrovke alebo zápaloch. Kôra stromu sa používa na liečbu črevných parazitov a žalúdočných ťažkostí. Prášok z kôry je skvelý na hojenie rán a tiež pri otrave jedlom či alkoholom.

Domáce recepty na zdravie

  • Čaj z listov moruše pre diabetikov : 50 gramov listov zalejte pol litrom vriacej vody, nechajte 10 minút lúhovať, preceďte a popíjajte počas dňa.
  • Sirup na zápaly krku : Kilo čiernych plodov zalejte pol litrom vody a pridajte dve lyžičky jablčného octu. Po 24 hodinách pridajte kilo trstinového cukru a varte na hustotu. Sirup uchovávajte v pohároch a užívajte s vodou

Pozor na nadmernú konzumáciu

Hoci moruša ponúka nespočet zdravotných benefitov, ich nadmerná konzumácia môže spôsobiť halucinácie alebo zažívacie problémy. Odporúča sa konzumovať ju s mierou a pravidelne, aby vaše telo mohlo plne využiť jej liečivé vlastnosti.

Babské recepty, ktoré fungujú

Jedným z tradičných receptov je tinktúra z listov moruše na boľavé nohy a kŕčové žily. Stačí 100 gramov čerstvých listov a 500 ml alpy. Listy nasekajte, zalejte alkoholom, nechajte dva týždne macerovať a po precedení uchovávajte v tme. Tinktúra sa aplikuje na postihnuté miesta, prináša úľavu a podporuje hojenie.

Moruša je neuveriteľne všestranný strom , ktorý ponúka riešenie pre zdravie, krásu i kulinárske využitie. Doprajte si tento dar prírody a urobte krok k lepšiemu zdraviu!

Zdieľať článok na socialných sieťach

Novinky na váš e-mail

Žiadny geniálny nápad vám už neujde!