Posypte tým záhradu na jeseň a užívajte si účinky celé roky
Zdieľať článok na socialných sieťach
Jesenné práce na záhrade vrcholia. Jednu drobnosť by ste ale nemali zabudnúť – vápnenie pôdy.
Pokiaľ chcete, aby ste mali každý rok dobrú úrodu, zaistite v pôde vápnik. Tento minerál je síce jej bežnou súčasťou, ale s každým pestovaním rastlín jeho podiel klesá.
„Veľa vápnika tiež odplaví voda,“ hovorí jeden zo záhradníkov a dodáva, že známym „žrútom“ tohto minerálu je najmä zelenina, ktorá potrebuje vápnik k svojmu rastu a zároveň aj bohatú závlahu.“ Ak ste teda tento rok pestovali veľa zeleniny, dajte pôde poriadny vápnikový nášup.
Vyhladovaná pôda
„Vápnik je pre pôdu veľmi dôležitý, pretože ju neutralizuje, dezinfikuje a ovplyvňuje jej štruktúru,“ vysvetľuje odborník. Všeobecne sa odporúča v rozmedzí raz za štyri roky, ale ak ste napríklad pestovali hlúboviny, ktoré sú na vápnenie obzvlášť citlivé, preto je potrebné záhon vápniť častejšie av menšej dávke…
Ešte než sa do toho pustíte, mali by ste zistiť skutočný stav pôdy a to najlepšie laboratórnym rozborom pôdy. Vďaka nemu tiež zistíte, koľko vápnika vaša záhrada skutočne potrebuje.
Koľko vápna?
Na vápnenie pôdy sa najčastejšie používa pálené vápno alebo mletý vápenec. Výhodou páleného vápna je, že vstrebáva vlhkosť a preto je vhodné aj do ťažšej pôdy. Pálený vápenec uvoľňuje vápnik postupne, preto je zase dobrou voľbou pre ľahšie a stredne ťažké druhy pôd.
„Množstvo vápna závisí od druhu vašej zeminy. U kyslých pôd sa vápno aplikuje v množstve 2-2,5 kg na 10 m². pôdy počítajte len s 0,5-0,7 kg vápna,“ hovorí odborník.
Pozor na hnojivá
Pri vápnení pôdy by ste sa ale mali vyhnúť kombinácii vápna s inými hnojivami. „Ide najmä o maštaľný hnoj a fosforečné hnojivá,“ súhlasí odborník a dodáva, že toto konanie by mohlo viesť k strate dusíka v pôde a navyše aj zneprístupneniu fosforu rastlinám.
„Práve tento prvok je dôležitý pre rast a vývoj rastlín. Keď ho mať nebudú, nebudete mať ani vy svoju úrodu. Preto na to dajte pozor!“
Najlepší čas
Vápnenie záhrady je najlepšie v novembri. Vápniť by ste mali aj skleníky, kde je pôda po pestovaní zeleniny „unavená“. „Ešte než sa pustíte do práce, zrýľte pôdu. Na samotné vápnenie si vyberte suchý deň.
Vápno sa tak do zeminy lepšie vstrebe,“ radí odborník. Jediné plodiny, ktoré vápnitú pôdu doslova neznášajú, sú zemiaky, jahody alebo hrach.
Zdieľať článok na socialných sieťach
Najnovšie články
Novinky na váš e-mail
Žiadny geniálny nápad vám už neujde!